Broń na wojnie w Ukrainie: Czołgi • Artyleria • Samoloty

Okładka książki Broń na wojnie w Ukrainie: Czołgi • Artyleria • Samoloty Martin J. Dougherty
Okładka książki Broń na wojnie w Ukrainie: Czołgi • Artyleria • Samoloty
Martin J. Dougherty Wydawnictwo: Alma-Press militaria, wojskowość
136 str. 2 godz. 16 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Tytuł oryginału:
Aircraft, Tanks & Artillery of the Ukraine War (Technical Guides)
Wydawnictwo:
Alma-Press
Data wydania:
2024-05-14
Data 1. wyd. pol.:
2024-05-14
Liczba stron:
136
Czas czytania
2 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788370208943
Średnia ocen

4,5 4,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
279
56

Na półkach: ,

Jestem zawiedziony książką autorstwa Martina J. Dougherty'ego.

Na żadnej ze stron nie znalazł choćby jeden rodzaj/model broni przekazanej przez Polskę - gdyby nie polski wydawca "Alma-Press" przygotował krótki aneks i wzbogacił tekst o dodatkowe informacje np. o czołgach T-72M1/M1R i PT-91 Twardy, polski czytelnik nie dowiedziałby się, że przekazaliśmy: armatohaubice Krab i Goździk, czołgi: Leopard 2A4, T-72M1/M1R i PT-91 Twardy, systemy przeciwlotnicze: Piorun, Osa, Newa, samoloty Mig-29, karabinki Grot, kołowe transportery opancerzone Rosomak i bazujące na nich moździerze Rak i wiele innych rodzajów sprzętu oraz wyposażenia.

Czytelnik angielskojęzyczny, czytając oryginalne wydanie, owszem dowie się, ponieważ są wymienione systemy uzbrojenia przekazane przez Amerykanów, Niemców itd. - według Martina.

Nie mogę dać wyższej oceny wydawca (Alma Press) zrobił co mógł, ale autor (Dougherty) wykazał się skrajnym brakiem rzetelności. Dlatego taka ocena, a nie inna.

Jestem zawiedziony książką autorstwa Martina J. Dougherty'ego.

Na żadnej ze stron nie znalazł choćby jeden rodzaj/model broni przekazanej przez Polskę - gdyby nie polski wydawca "Alma-Press" przygotował krótki aneks i wzbogacił tekst o dodatkowe informacje np. o czołgach T-72M1/M1R i PT-91 Twardy, polski czytelnik nie dowiedziałby się, że przekazaliśmy: armatohaubice...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
692
127

Na półkach: ,

Spodziewałem się książki co najwyżej przeciętnej, a dostałem jeszcze mniej niż oczekiwałem. Martin J. Dougherty przygotował tę książkę po przysłowiowych łebkach i odnoszę wrażenie, że wiele opisów prezentowanej broni znalazło się w niej tylko dlatego, że była okazja aby wykorzystać te same grafiki, które ukazały się w trzech innych publikacjach (!). Kolejnym kuriozum było zamieszczenie opisu czołgu T-14 Armata, przy którym nie ma żadnych dowodów na to, że został kiedykolwiek użyty bojowo w rejonie [walk na Ukrainie]. Brakuje natomiast dość popularnych pojazdów, np. z serii Kamaz Typhoon w konfiguracji 4x4 (patrz. medycznej Linza) oraz Gaz Tigr. Dziwi też brak ukraińskiego czołgu Opłot, kompleksu Neptun i francuskich haubic Caesar. Polski czytelnik na pewno zada sobie pytanie: czy jest w niej opis polskiego sprzętu podarowanego/sprzedanego Ukrainie? Tak, ale nie jest to zasługą autora. Gdyby nie aneks polskiego wydawcy to fakt ten w ogóle nie zostałby odnotowany. Ta "ponadprzeciętna przeciętność" nie wynika z braku dostępu do informacji (warto wspomnieć, że książka opisuje już będące w ukraińskiej służbie czołgi Challenger i Abrams) tylko z czystego lenistwa Dougherty'ego, któremu zwyczajnie nie chciało się zająć głębszym riserczem. Słabo... Widać, że całość była tworzona "na szybko" i pod słabo zorientowanych laików.

5/10 - tylko za ilustracje i aneks polskiego wydawcy.

P.S cynicznie wspomnę o tym, że w tytule znajduje się "błąd". Powinien on poprawnie brzmieć: Broń w wojnie NA Ukrainie. Niby nic nieznaczący szczegół, ale mówi wiele o tym, jak polityczna poprawność w połączeniu z idealistyczną słabością przegrywa z silną diasporą potrafiącą zmienić na swoją korzyść od dawna panujące reguły. Szkoda, że Polacy tak nie potrafią... Widocznie większości wystarczy "moralne przywództwo" i naiwny idealizm. Na tym silnego i poważnego państwa się nie zbuduje.

Spodziewałem się książki co najwyżej przeciętnej, a dostałem jeszcze mniej niż oczekiwałem. Martin J. Dougherty przygotował tę książkę po przysłowiowych łebkach i odnoszę wrażenie, że wiele opisów prezentowanej broni znalazło się w niej tylko dlatego, że była okazja aby wykorzystać te same grafiki, które ukazały się w trzech innych publikacjach (!). Kolejnym kuriozum było...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    2
  • Przeczytane
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Wojsko
    1
  • 2024
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Broń na wojnie w Ukrainie: Czołgi • Artyleria • Samoloty


Podobne książki

Przeczytaj także